powiat3.jpeg

  • EN
  • DE
  • CZ

Godziny pracy Starostwa Powiatowego, kliknij TUTAJ

XIV Międzywojewódzki Konkurs Kolęd w Języku Niemieckim „Es Weihnachtet” pod patronatem Starosty Strzeleckiego

7 grudnia 2018 r. odbył się już po raz czternasty Konkurs Kolęd w Języku Niemieckim  „Es Weihnachtet”.

Od 16 lat z dwiema przerwami Koło DFK wraz z Publiczną Szkołą Podstawową w Błotnicy Strzeleckiej realizuje ten „flagowy„ projekt, który w 2012 roku, spośród ponad 400 projektów kulturalnych wyróżniony został nagrodą „DFK Kulturpreis 2012”.

Przez tak długi okres formuła konkursu nie tylko się nie wyczerpała, wręcz przeciwnie,  w miarę zdobywania doświadczeń w kolejnych latach, projekt ulegał wzbogaceniu oraz poszerzeniu, np. o dekoracje bożonarodzeniowe.

W ubiegłym roku doszła kolejna nowość. W celu stworzenia lepszych warunków prezentacji szkół, których uczniowie nie uczęszczają do szkół muzycznych, dla oceny poszczególnych utworów, wprowadzono dwie oddzielne kategorie:

  • wykonanie kolęd z akompaniamentem z płyty lub innego nośnika,
  • wykonanie kolęd z akompaniamentem instrumentów muzycznych.

W ubiegłym roku rozszerzyliśmy także grupę wiekową, ponieważ oprócz uczniów klas I-VI, jak było przez dwanaście edycji konkursu, zaprosiliśmy uczniów klas VII szkół podstawowych oraz II i III gimnazjum. Natomiast w bieżącej edycji uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy: klasy I-IV  oraz V-VIII i III klasa gimnazjum.

Główne cele projektu to:

-    integracja młodzieży uczącej się języka niemieckiego,

- popularyzacja i pogłębienie znajomości języka niemieckiego z położeniem nacisku na znajomość kolęd i tradycji bożonarodzeniowych,

- rozwijanie zainteresowań młodzieży kulturą państw niemieckojęzycznych,

- stworzenie uczniom możliwości zaprezentowania ich talentów muzycznych, plastycznychi technicznych,

- wzajemna współpraca trzech pokoleń,

- odkrywanie na nowo dawnej kultury bożonarodzeniowej na Śląsku, zwłaszcza na terenach gmin: Strzelce Opolskie, Toszek, Ujazd i Jemielnica.

W I części konkursu  - pieśni bożonarodzeniowe - wzięło udział 19 szkół reprezentowanych przez 154 wykonawców: klasy I-IV – 53 uczestników; klasy V-VIII i III klasa gimnazjum - 101 osób.

W II części – prace plastyczne - swoje wielopokoleniowe dzieła wystawiło 77 uczniów                      z 15 szkół w pięciu kategoriach: lampion roratny, wieniec adwentowy, kalendarz adwentowy, stroik bożonarodzeniowy i szopka bożonarodzeniowa.

Uczestników oceniały dwie komisje konkursowe:

  • jury konkursu - pieśni bożonarodzeniowe - przewodniczył pan Janusz Żyłka – członek Zarządu Powiatu Strzeleckiego, muzyk i artysta. Członkami komisji byli:

- pan Antoni Sklebic – dyrygent orkiestry dętej i organista w kościele parafialnym w Jemielnicy;

- pan Andrzej Rychlik - nauczyciel muzyki i wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowejnr 4 w Strzelcach Opolskich;

- pani Karina Suchanek – nauczyciel język niemieckiego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich;

  • jury konkursu – prace plastyczne – przewodniczyła pani Ewa Kotyrba – starszy inspektor ds. szkół Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek w Strzelcach Opolskich                     i plastyk z zamiłowania. Członkami tej komisji były: pani Beata Frank – nauczyciel plastyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Suchej;  pani Małgorzata Powrósło – nauczyciel muzyki i plastyki w Szkole Podstawowej w Kotulinie.

 

Jury konkursu - pieśni bożonarodzeniowe - wyłoniła następujących laureatów:

- w kategorii klas I-IV szkół podstawowych z akompaniamentem instrumentalnym:

  • I miejsce  - zespół „Die Sternchen”  w składzie: Paulina Jaruszowic, Dorota Kocem, Lena Zwiór, Helena Kocem, Oliver Bogdoł, Samuel Zwior, Nikodem Jaksik, Tymoteusz Jaksik ze Szkoły  Podstawowej w Kotulinie, kolęda „Heute ist heilige Nacht” - nauczyciele przygotowujący: pani mgr Barbara Walczak                        i pani mgr Małgorzata Powrósło;
  • II miejsce  - zespół w składzie: Aleksandra Trybała, Agata Gaj, Julia Sobolewska, Paulina Spychała z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7                             w Strzelcach Opolskich, kolęda „Leise rieselt der Schnee” - nauczyciel przygotowujący -  pani mgr Małgorzata Trembecka.

 

- w kategorii klas I-IV szkół podstawowych z akompaniamentem z płyty lub innego nośnika:

  • I miejsce - zespół w składzie: Dominika Drabiuk, Lena Karpińska, Martyna Gawlik,  Natalia Malon z Publicznej Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej, kolęda „In der Weihnachtsbäckerei”” - nauczyciel przygotowujący -  pani mgr Edyta Malecko;
  • II miejsce - uczennica Agata Michalska z Publicznej  Szkoły Podstawowej                   w Olszowej, kolęda „Gloria in Exelsis Deo”  - nauczyciel przygotowujący -  pani mgr Ewelina Gajda;
  • III miejsce - zespół w składzie: Daria Nocoń, Maria Piechota, Milena Siekierka, Karolina Lasończyk, Marta Skowronek, Małgorzata Skolik, Martyna Wujec, Monika Wieczorek z Publicznej Szkoły Podstawowej z Suchej, kolęda „Macht die Türen auf”- nauczyciel przygotowujący pani mgr Aneta Junyszek i pani mgr Katarzyna Wujec;
  • Wyróżnienie dla uczennicy Heleny Klimek z Publicznej Szkoły Podstawowej                nr 2 w Strzelcach Opolskich za wykonanie kolędy „Schmück das Haus mit grünen Zweigen” - nauczyciele przygotowujący: pani mgr Jolanta Kauf i pani mgr Anna Operskalska.

- w kategorii klas V-VIII szkół podstawowych i III klasy gimnazjum z akompaniamentem instrumentalnym:

  • I miejsce - zespół w składzie: Julia Szewczyk, Karolina Walczak, Szymon Jarzyński, Kamila Krzysztyniak, Aleksandra Pieruch, Agata Powrósło, Kaja Mirkowska, Agata Szewczyk ze Szkoły Podstawowej w Kotulinie, kolęda „Alle Jahre wieder” - nauczyciele przygotowujący pani mgr Barbara Walczak i pani mgr Małgorzata Powrósło,
  • II miejsce  - zespół w składzie: Oliwier Filak, Adrian Cebula, Adrianna Kulik, Magdalena Zarzecka, Natalia Mendziej, Martyna Jaworek, Simona Czempik, Natalia Słotwińska, Klaudia Kamieniorz ze Szkoły Podstawowej w Pniowie, kolęda „Fröhliche Weihnacht überall” - nauczyciele przygotowujący: pani mgr Justyna Kandora i pani mgr Iwona Ewertowska-Mener;
  • III miejsce - zespół w składzie: Małgorzata Kowol, Dominika Śmieja, Kinga Augustyn, Alina Drewniok, Anna Prochota, Maria Suhs z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jemielnicy, kolęda „Hört ihr, wie die Engel singen”  - nauczyciel przygotowujący -  pani mgr Beata Knapik;

- w kategorii klas V-VIIII szkół podstawowych i III klasy gimnazjum z akompaniamentem                       z płyty lub innego nośnika:

  • I miejsce - zespół w składzie: Natalia Płachetka, Nikola Białas, Klaudia Vogit, Fabian Lis z Publicznej  Szkoły Podstawowej w Olszowej, kolęda „Stille Nacht”- nauczyciel przygotowujący -  pani mgr Ewelina Gajda;
  • II miejsce - Magdalena Filusz, Monika Filusz, Emilia Mainka, Oliwia Mainka, Agnieszka Lewandowska, Wiktoria Cedzich, Patrycja Malek, Magdalena Glagla z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dziewkowicach, kolęda „Ein weißes Winter-Weihnachtsmärchen” - nauczyciel przygotowujący pani mgr Anna Gołdyn;
  • III miejsce - uczennica Patrycja Markieton z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Grodzisku,  kolęda „Engel auf den Feldern singen” - nauczyciel przygotowujący - pani mgr Joanna Markieton-Kozioł.

 

Jury konkursu - prace plastyczne - wyłoniło następujących laureatów:

- w kategorii - wieniec adwentowy:

  • I miejsce - Lena Karpińska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej,
  • II miejsce - Kryspin Geisler  z Publicznej Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej,
  • III miejsce - Szymon Kijak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszowej;

- w kategorii - kalendarz adwentowy:

  • I miejsce - Florian Gabor z Publicznej Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej,
  • II miejsce - Karolina Misch z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszowej,
  • III miejsce - Natalia Malon z Publicznej  Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej;

- w kategorii - lampion roratny:

  • I miejsce - Kacper Geisler  z Publicznej Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej,
  • II miejsce - Martyna Wujec z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej,
  • III miejsce - Arkadiusz Sus z Publicznej Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej,

- w kategorii - stroik świąteczny:

  • I miejsce  - Paweł Proksza z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszowej,
  • II miejsce - Julia Ledniowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzelcach Opolskich,
  • III miejsce - Katarzyna Bartosik z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich;

- w kategorii - szopka bożonarodzeniowa:

  • I miejsce - Rafał Pientka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzelcach Opolskich,
  • II miejsce - Tomasz Kryś z Publicznej Szkoły Podstawowej  w Szymiszowie,
  • III miejsce - Henryk Juretko reprezentujący Publiczną Szkołę Podstawową w Błotnicy Strzeleckiej.

Każdy uczestnik konkursu bez względu na zajęte miejsce otrzymał dyplom za udział i kalendarz adwentowy, natomiast nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu muzycznego - podziękowania. Organizatorzy zadbali również o poczęstunek dla młodych artystów i ich opiekunów w formie ciast upieczonych przez mamy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej oraz herbatę i kawę.

Pani konsul Birgit Fisel-Rösle w krótkim wystąpieniu pochwaliła organizatorów tego przedsięwzięcia, zaznaczyła, że dla niej samej słuchanie kolęd w wykonaniu dzieci przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Podkreśliła, że tradycja wieńca adwentowego i zapalanie kolejnych świec jest nadal bardzo żywa. Pani konsul była pod wrażeniem zarówno wysokiego poziomu muzycznego jak i plastycznego uczestników.

 

Foto: KLIK

Na skróty