Finał XXVI edycji Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie”

W dniu 10.05.2019r. w Zespole Szkół Gminy Izbicko Publicznej Szkole Podstawowej im. F.  Myśliwca w Izbicku przeprowadzono finał XXVI edycji Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie”. Konkurs objęty został patronatem honorowym: Marszałka Województwa Opolskiego- Andrzeja Buły, Opolskiego Kuratora Oświaty- Michała Sieka, Starosty Strzeleckiego- Józefa Swaczyny i Wójta Gminy Izbicko- Brygidy Pytel. Patronat medialny sprawowały: Radio Opole, Radio DOXA, Nowa Trybuna Opolska, Opolski Gość Niedzielny oraz Strzelec Opolski.

Uczestnicy konkursu wzięli udział w sześciu kategoriach gawędziarskich:

1. występy indywidualne- przedszkola
  2. scenki rodzajowe- przedszkola
  3. scenki rodzajowe – uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych oraz III gimnazjum
  4. występy indywidualne (monologi) - uczniowie klas I-III oraz IV-VI szkół podstawowych
  5. występy indywidualne (monologi)- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, dorośli oraz klas VII-VIII SP.

W Konkursie wzięło udział 150 gawędziarzy: 55 przedszkolaków z 14 przedszkoli w monologach i scenkach rodzajowych, 87 uczniów ze szkół podstawowych i III klas gimnazjum występach indywidualnych oraz scenkach rodzajowych,  oraz 7 dorosłych). Do konkursu przygotowywało uczniów  59 opiekunów.

Tegoroczna edycja konkursu została przygotowana wspólnie z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct- Opole działającym przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki oraz  Stowarzyszeniem „Nasza Wieś” Izbicko, a inspiracją i tematem przewodnim była 15 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wielu z gawędziarzy podjęło zaproponowany przez organizatorów  „unijny temat” i przygotowało teksty o integracji z Europą, miejscu Ślązaków, miejscowej ludności w Europie, wpływie tradycji, zwyczajów śląskich, dorobku kulturowego, obyczajowego na współczesne życie Europejczyków (i odwrotnie), propagowaniu wartości. Konkursowi towarzyszyły  wystawy- efekty prac, działań przedszkolaków, uczniów Zespołu Szkół Gminy Izbicko, poświęconych naszej obecności w Unii i Europy w życiu współczesnego Ślązaka: „Europo poznaj Śląsk”, „Śląsk poznaje Europę”.

Komisja w składzie:

DUŻA SALA: przedszkolaki- monologi, scenki, scenki PSP/PG:

1. prof. Teresa Smolińska-  Kierownik Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego
  2. dr hab. Dorota Świtała Trybek- językoznawca, Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego
  3. Ryszard Lipok- wieloletni dyrektor PSP w Izbicku, pomysłodawca i twórca konkursu „Śląskie Beranie”
  4. Helga Bieniusa- nauczycielka języka polskiego, regionalistka z Żyrowej
  5. Krystian Czech- dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury
  6. Maria Lepich- nauczycielka plastyki, regionalistka
  7. Teresa Salbierz- pracownik Biblioteki Gminnej w Izbicku

Przyznało nagrody:

Przedszkola- występy indywidualne

1 miejsce- Patrycja Danisz- PP w Siołkowicach Starych

2 miejsce- Tomasz Kozioł- PP Nr 1 w Gogolinie

3 miejsce- Filip Sławicki- oddział przedszkolny w Zakrzowie przy PSP Nr 3 w Gogolinie

3 miejsce- Joanna Szyszka- PP w Izbicku

Wyróżnienie- Milena Polus- PP Nr 1 w Gogolinie oddział Górażdże

Przedszkola- scenki rodzajowe

1 miejsce- nie przyznano

2 miejsce- PP w Krośnicy

3 miejsce- PP w Otmicach

Wyróżnienie- PP Nr 3 w Gogolinie

Wyróżnienie- ZSP w Pokrzywnicy

Klasy VII-VIII, III gimnazjum- scenki rodzajowe

1 miejsce- PSP w Żędowicach

2 miejsce ZSP w Pokrzywnicy

3 miejsce- PSP Borki Wielkie i Zespół Szkół w Komornie

Wyróżnienie- PG Izbicko

Wyróżnienie- PSP Krośnica

Komisja w składzie: MAŁA SALA, indywidualni PSP, dorośli

1. dr hab. Lidia Przymuszała- językoznawca, Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego
  2. ks. Manfred Słaboń- ksiądz etnograf, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Łączniku
  3. Anna Bannert- pracownik Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach
  4. Norbert Kleman- Stowarzyszenie TwórcówLudowych
  5. Urszula Matonóg- pracownik Urzędu Gminy Izbicko

Klasy I-III szkoły podstawowe - monologi

1 miejsce- Magdalena Labisz- PSP w Luboszycach

2 miejsce- Marcin Kwoczoła- SP w Leśnicy

3 miejsce- Hanna Mazur- PSP Kamień Śląski

Wyróżnienie- Beata Anioł- PSP w Błotnicy Strzeleckiej

Wyróżnienie- Alexandra Halenka- SP w Leśnicy

Klasy IV- VI szkoły podstawowe - monologi

1 miejsce- Martyna Larisz- Sp Nr 2 w Głogówku

2 miejsce- Katarzyna Langer- ZPO w Kadłubie

3 miejsce- Wiktoria Szyszka- PSP w Izbicku

Wyróżnienie- Dominika Stępień- PSP w Izbicku

Wyróżnienie- Aleksandra Larisz- PSP w Otmicach

Wyróżnienie- Marta Szyler- PSP w Januszkowicach

Wyróżnienie- Nagroda Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach- Damian Spallek- PSP w Malni

Dorośli - monologi

1 miejsce- Julia Sowa- Kadłub i Anna Wierszak- Zębowice

2 miejsce- Wiktoria Urbanczyk- Kadłub

3 miejsce-     -

Wyróżnienie- Wiktor Spisla- Chróścice

Wyróżnienie- Daniel Guzy- PSP Żędowice (kl. VIII).