Trasy Rowerowe i turystyczne
- POWIAT
- >
- Turystyka
- >
- Trasy Rowerowe i turystyczne
Trasy rowerowe naszego powiatu zaprojektowane zostały w dolinie Małej Panwi , jednej z najciekawszych przyrodniczych dolin rzecznych.
Niezmienione przez ludzką ingerencję koryto rzeki jest siedliskiem chronionych i rzadkich gatunków roślin. Posiada malownicze naturalne meandry i starorzecza. Porastające je lasy liściaste to pozostałości starych puszcz lęgowych z dużym nagromadzeniem dębów szypułkowych, uznanych za pomniki przyrody.
W tym układzie są dwie trasy dalekobieżne nr 18 (czerwona) prowadzi z Tarnowskich Gór przez Toszek, Jemielnicę, Staniszcze Wielkie, Ozimek, Turawę, aż do Chrząstowic. Trasa nr 19 prowadzi docelowo z Tarnowskich Gór do Jelcza - Miłoszyce przez Krupski Młyn, Kolonowskie, Turawę, Pokój.
W NASZYM POWIECIE ISTNIEJE ŁĄCZNIE PONAD 258 KM ŚCIEŻEK ROWEROWYCH.
Oto ścieżki oraz trasy turystyczne rowerowe powiatu strzeleckiego
Ścieżka oznaczona kolorem zielonym, trasa nr 19
Kielcza - 3,9 km - Żędowice - 3,1 km - Zawadzkie Świerkle - 4,9 km - Pietraszów - 5,8 km - Stawy Pluderskie - 1,1 km -
Regolowiec - 2,7 km - Brzyniczka - 2,7 km - Kolonowskie ŁĄCZNIE - 24,2 km
Wędrówka prowadzi północnym skrajem gminy Zawadzkie, równolegle do prawego brzegu Małej Panwi. Zaczynamy od wschodniej części powiatu - w Kielczy, wsi wzmiankowanej ok. 1305 r. Warto tu zwiedzić zabytkowy neobarokowy kościół pw. św. Bartłomieja oraz położone obok grodzisko i zabytkową drewnianą chatę.
Klejną miejscowością na naszej trasie są Żędowice, wieś wzmiankowana w 1300 r., w XVIII i XIX wieku znajdowała się tu huta żelaza. Godne uwagi są tu młyny wodne: z początku XIX w. państwa Thiel, przy ul. Młyńskiej i z 1910 r. państwa Bombelka przy ul. Stawowej. Dalej jedziemy przez Zawadzkie - Świerkle, gdzie znajduje się miejsce postojowe i pole biwakowe. W swej dalszej części trasa nr 19 przekracza granice powiatu, by potem ponownie wrócić na nasz teren.
Udajemy się do Pietraszowa, przez stawy Pluderskie, wokół których można zobaczyć wiele okazów roślin chronionych. Stamtąd - na Regolowiec, gdzie kiedyś istaniała jedna z licznych w dolinie Małej Panwi huta żelaza, przez Brzyniczkę, aż do Kolonowskiego - skrzyżowanie z ul. Opolską. Przy trasie znajduje się kilka użytków ekologicznych, a w jej pobliżu dwa miejsca dobre dla odpoczynku i miejsce biwakowe.
Ścieżka oznaczona kolorem czarnym, trasa nr 166
Zawadzkie Świerkle - 2,8 km - Zawadzkie PKP - 2,9 km - Nadleśnictwo - 5,7 km - Kąty. ŁĄCZNIE - 11,4 km
Szlak ten prowadzi przez kanał z 1836 r. o długości 4 km, łączący staw w Żędowicach ze stawem hutniczym w Zawadzkiem.
Szlakiem tym można zwiedzić miasto Zawadzkie i jego ciekawe miejsca. Do nich należą: stare zabudowania na osiedlu hutniczym z około 1900 roku, zabytkowe XIX-wieczne kościoły: katolicki kościół pw. św. Rodziny i kościół ewangelicki, zabudowania nadleśnictwa z 1910 r., leśniczówkę Rytwiny z 1900 roku. Park przy UMiG Zawadzkie zachęca do chwili odpoczynku. Możemy również zwiedzić Izbę Tradycji w Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I. Stamtąd jedziemy do Zameczku Myśliwskiego w Kątach wybudowanego przez hr. Renarda w 1856 r. przy rezerwacie zwierzyny leśnej.
Ścieżka oznaczona kolorem niebieskim, trasa nr 163
Zawadzkiego (skraj) - 3,8 km - Stawy Pluderskie - 1,1 km - Regolowiec - 4,3 km - Kolonowskie - 2,5 km - Fosowskie - 4,5 km - Staniszcze Małe - 4,7 km - Krasiejów (wykopaliska) - 6 kim - Spórok - 10,4 km - Staniszcze Wielkie - 6 km - Kąty ŁĄCZNIE - 43,3 km
Jest to najważniejsza trasa na terenie gminy Kolonowskie, tworząca wydłużoną pętlę, która od zachodu zahacza o wykopaliska dinozaurów koło Krasiejowa w gminie Ozimek, a od południowego wschodu przebiega obok Zameczku Myśliwego Kąty w gminie Zawadzkie, prowadząc też skrajem gminy Jemielnica.
Jadąc ta trasą mamy możliwość obejrzenia większości walorów przyrodniczo-krajobrazowych w północnej części powiatu strzeleckiego.
Rozpoczynamy wędrówkę na granicy gminy Zawadzkie - Kolonowskie, skąd przez zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Kocia Góra" dojechać można do Stawów Pluderskich, które wchodzą w skład większego kompleksu, bogatego w okazy roślin chronionych. Kolejne miejsce to Regolowiec w Zespole przyrodniczo-krajobrazowym "Brzyniczka", obejmującym dolinę Brzyniczki z jej malowniczymi meandrami oraz otaczającym je kompleksem leśnym i śródleśnymi łąkami. Kolonowskie to pierwsza miejscowość, do której docieramy trasą 163. Warto tu zobaczyć kościół pw. Najświętszego Serca Maryi, zabytkowe drewniane domy, jeden z nich stanowił w przeszłości budynek dyrekcji miejscowej huty - niedawno zorganizowano w nim muzeum regionalne. W Fosowskiem warty uwagi jest kościół ewangelicki i mogiła powstańców śląskich.
Zaś w Staniszczach Małych, w północnej części wsi, znajduje się neogotycka kapliczka z końca XIX w., a w południowej części źródełko "Stoczek" z okazem kwitnącego bluszczu i miejscem odpoczynku.
Po zwiedzeniu wykopalisk w Krasiejowie można zatrzymać się w Spóroku, przy Ptasim Stawku. W Staniszczach Wielkich neogotycki kościół pw. Karola Boromeusza, kaplica na cmentarzu z końca XIX w. Ostatnim miejscem na tej trasie jest Zameczek Myśliwski w Kątach i aleja 128 dębów szypułkowych i czerwonych w wieku ok. 200 lat w Zespole przyrodniczo-krajobrazowym "Pod Dębami".
Ścieżka oznaczona kolorem czerwonym, trasa nr 18
Staniszcze Małe - 3,5 km - Staniszcze Wielkie - 9,3 km, Łaziska - 4,9 km - Jemielnica - 4,9 km - Centawa ŁĄCZNIE - 22,6 km
Staniszcze Małe i Wielkie można zwiedzić również trasą nr 163.
W Łaziskach godna uwagi jest kapliczka przydrożna z przełomu XIX i XX wieku i znajdujący się obok pomnik ku czci ofiar obu wojen światowych z niemieckimi inskrypcjami. Trasa nr 18 przebiega niedaleko Gąsiorowic, gdzie znajdują się piękne stawy hodowlane oraz zabytkowa kapliczka.
W Jemielnicy można zatrzymać się przy dawnym klasztorze cysterskim z ok. 1300 r. z cennymi malowidłami Michaela Willmanna, gotyckim kościele cmentarnym. Po zwiedzeniu tych zabytków sztuki sakralnej warto chwilę odpocząć przy pobliskim stawie. W Jemielnicy znajduje się pomnik ofiar I wojny światowej z 1932 r., przebudowany w 1991 r., obok pomnik ofiar II wojny światowej z przełomu lat 1991-1992, oba z niemieckimi inskrypcjami.
Ostatnią miejscowością w naszym powiecie na trasie nr 18 jest Centawa. Można tu zwiedzić kościół pw. Narodzenia NMP jak i Łowisko Specjalne "Gajdowe" z możliwością noclegu w pobliskim nadleśnictwie.
Ścieżka oznaczona kolorem czarnym, trasa nr 161
Jemielnica - 4,3 km - osada Hubert - 5,3 km - "Mostki" - 2,8 km - Żędowice - PKP ŁĄCZNIE - 12,4 km
Dzięki tej trasie z Jemielnicy można dojechać do Żędowic zwiedzając osadę Hubert, do której prowadzi również trasa nr 165 (z Zawadzkiego). Nad stawem, na który prowadzi dekoracyjny mostek, znajduje się dworek myśliwski z 1895 roku, murowany z drewnianą wieżą. Obecnie od 1985 roku w budynku w tym mieści się Wojewódzkie Sanatorium Rehabilitacyjne. Trasa ta prowadzi w kierunku Żędowic przez Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Mostki", przy której znajduje się użytek ekologiczny "Drosd".
Ścieżka oznaczona kolorem żółtym, trasa nr 16 Góra św. Anny - 1,8 km - Poręba - 4,8 km - Czarnocin - 3,6 km - Olszowa - 3,2 km - Zimna Wódka - 7,1 km - Ujazd - 3 km - Niezdrowice ŁĄCZNIE - 23,5 km
Górę św. Anny i Porębę można zwiedzić również ścieżkami pieszymi. Z Czarnocina dojeżdżamy rowerem do rezerwatu "Boże Oko", gdzie znajduje się miniaturowa kalwaria, wiodąca do kaplicy Boże Oko. Następną miejscowością jest Olszowa, w której można zwiedzić otoczony kamiennym murem kościół drewniany pw. Matki Boskiej Śnieżnej. Z trasy tej można zboczyć do miejscowości Klucz z pięknym drewnianym kościołem pw. św. Elżbiety Węgierskiej. Trasą nr 16 dojedziemy do Zimnej Wódki - a stamtąd do Ujazdu, gdzie zwiedzić można dwa kościoły i ruiny zamku. Ostatnia miejscowość w powiecie strzeleckim na tej trasie to Niezdrowice.
Niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie walory przyrodnicze i kulturowe splatają się w jedno, tworząc krajobraz tak urzekająco piękny i niepowtarzalny. Do tych miejsc należy Park Krajobrazowy "Góra św. Anny" utworzony w 1988 r., który można zwiedzić ścieżkami dydaktycznymi.
Trasa numer 152 ze Strzelec Opolskich do Ligoty Górnej przez Szymiszów, rezerwat ,,Tęczynów" i Niwki. Trasa łączy się z istniejącymi już trasami w okolicach Góry św. Anny. Wykonano również odcinki tras nr 9 i 154 w okolicach Ligoty Dolnej. Trasa w kierunku Ligoty wiedzie przez rezerwat Tęczynów koło Kalinowic. Po drodze zobaczyć można m.in. stare kapliczki oraz piec wapienny z XIX w., na którym znajduje się płaskorzeźba Ikara. W zależności od umiejętności rowerzyści mogą wybrać, czy chcą jechać trasą krótką, ale stromą, czy długą o łagodnym nachyleniu.
W ubiegłym roku oznakowany został także szlak rowerowy ze Strzelec Opolskich przez Rozmierz i Grodzisko, którym można dojechać aż do Krasiejowa. Dla wszystkich zainteresowanych rekreacją rowerową poniżej zamieszczono mapki tras do pobrania.
trasy rowerowe
szlaki Strzelce Opolskie
Ścieżki dydaktyczne powiatu strzeleckiego
Szlak Flory i Fauny oznaczony kolorem zielonym, długość szlaku wynosi 15 km. Góra św. Anny - Wysoką - rezerwat "Ligota Dolna" - Oleszkę - Żyrową - Góra św. Anny.
Szlakiem tym można oprócz Góry św. Anny zwiedzić Wysoką, a w niej kościół pw. św. Floriana. Zobaczymy też późnobarokową rzeźbę św. Trójcy z 1748 r. oraz murowany wiatrak typu holenderskiego. W rezerwacie "Ligota Dolna" można zobaczyć murawy kserotermiczne i inne gatunki roślin naczyniowych, mszaków i porostów. Spacerując w stronę Oleszki można podziwiać wspaniałą panoramę rozciągającą się na południowo-zachodnią część Opolszczyzny, skąd przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i dobrej widoczności widzimy Sudety wschodnie (Góry Opawskie i Jeseniki). Z Żyrowej, gdzie godne uwagi jest dawny pałac Gaszyńskich wraz z otaczającym go parkiem, jedziemy do rezerwatu przyrody "Lesisko", gdzie znajduje się 18 okazów buka zwyczajnego. Stamtąd udajemy się do Góry św. Anny.
Szlak III Powstania Śląskiego , oznakowany kolorem czerwonym prowadzi przez Klucz - Czarnocin - Poręba - Góra św. Anny.
Czarnocin położony jest w pięknej okolicy, na stokach doliny Łackiej Wody. W pobliżu rozpościera się bukowy bór. Ten piękny las, ukształtowania terenu oraz źródła wody w obrębie wsi sprawiły, że miejscowość nazwano Szwajcarią Śląską. Stąd udać się można szlakiem czerwonym do Poręby, skąd prowadzi urozmaicony krajobrazowo szlak kalwarii na górę św. Anny z wieloma kaplicami i okazałym drzewostanem. W Porębie warto zobaczyć kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Dom Opieki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, w którym zwiedzamy wystawę poświęconą bł. Edmundowi Bojanowskiemu, założycielowi zakonu.
Szlak Powstańców Śląskich, oznakowany kolorem niebieskim. Rozpoczyna się już w Bytomiu i prowadzi do Gliwic. Na terenie naszego powiatu ten szlak prowadzi przez Wysoką - Górę św. Anny - Leśnicę - Raszową.
Wysoką i Górę św. Anny można zwiedzić również szlakiem Flory i Fauny. W Leśnicy można zwiedzić kościół pw. Trójcy Świętej, Kościół Matki Bożej na wzgórzu cmentarnym z XVI/XVII w. W centrum leśnicy jest rynek, a przy nim szereg zabytkowych kamieniczek. Uroku temu miejscu dodaje figura św. Jana Nepomucena z II połowy XVIII w. Z Leśnicy szlak niebieski zaprowadzi nas do Raszowej, gdzie utworzono park wiejski. Służy on ochronie przyrody, a jednocześnie pełni funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Znajdujące się na jego terenie zbiorniki wodne stwarzają dogodne warunki do uprawiania kajakarstwa i wędkarstwa.
Szlak im. Jana Pawła II , szlak oznaczony kolorem czarnym. Długość szlaku wynosi 10 km. Prowadzi ze Zdzieszowic przez Górę św. Anny do stacji PKP w Leśnicy
Szlak Spacerowy im. Xawerego Dunikowskiego, oznaczony kolorem żółtym. Łączna długość szlaku wynosi 3,7 km. Prowadzi dookoła Góry św. Anny (rynek - wąwóz - amfiteatr - wapiennik - Pomnik Czynu Powstańczego - stara karczma - Dom Pielgrzyma - Bazylika św. Anny - rynek). Skalny amfiteatr na Górze św. Anny to unikat na skalę kraju. Może pomieścić ok. 30 tys. osób. Odbywało się tu wiele imprez i.in.
Zwiedzamy Strzelce Opolskie i okolice
Wprawdzie na terenie stolicy powiatu nie ma wytyczonych szlaków turystycznych, ale ciekawych i wartych polecenia wszystkim gościom miejsc jest sporo.
Do takich należy kościół katolicki pw. św. Wawrzyńca , z barokowymi ołtarzami i imponującą neobarokową bryłą. Jej smukła wieża, wraz z wieżą ratuszową i zamkową, stanowi jeden z symboli centrum miasta. Kościół parafialny wzmiankowany już w XIII w., w latach 1575-1629 znajdował się w rękach protestantów.
Innym miejscem, które warto zobaczyć w Strzelcach Op. jest zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Barbary , ulokowany na cmentarzu katolickim przy rozwidleniu dróg do Opola i Krapkowic.
Godny uwagi jest ratusz z wieżą strażniczą. Pierwsze dane na jego temat pojawiają się w 1581 r. Budowla ulegała kilkukrotnym pożarom i odbudowom, w wyniku czego obiekt nie jest w całości zabytkiem. Zakończenie ostatniej odbudowy nastąpiło w latach 60-tych XX w.
Przed ratuszem znajduje się - od 1923 r. - pomnik strzelca upamiętniający polowania urządzane w okolicy przez łowczych książęcych. Pomnik symbolizuje rodowód nazwy Strzelce. Nazwa miejscowości charakterystyczna jest dla tzw. osad służebnych, na jej mieszkańcach spoczywał obowiązek służby łowieckiej na rzecz księcia.
Z Placu Rynkowego udajemy się w kierunku wieży i ruin zamku , wspominanego już w 1303 r. W ciągu stuleci kilkakrotnie popadał w ruinę lub ulegał pożarom, po czym go odbudowywano. Ostatecznie zniszczony został w pożarze wznieconym przez wojska radzieckie w styczniu 1945 r.
W czasie pobytu w Strzelcach Op. można odpocząć wśród zieleni parku , którego historia ściśle związana jest z zamkiem. Najwcześniejsze kompozycje parkowe pochodzą z XVII i XVIII w., kiedy rodzina Colonnów odbudowywała zniszczone w pożarze miasto. Najstarszymi okazami zachowanymi do dziś są 300-letnie cisy.
Ze Strzelec Opolskich udajemy się do Szymiszowa. Tu na uwagę zasługuje kościół zbudowany na początku XVII w. przez protestantów. Od 1700 r. jest kościołem katolickim. Drugim obiektem wartym obejrzenia w tej samej wsi jest wczesnobarokowy pałac, w którym dziś mieści się Dom Pomocy Społecznej.
Z Szymiszowa kierujemy się do Izbicka. Warto tu zwiedzić kościół z kamienia i cegły, z drugiej połowy XVI w., przebudowywany kilkakrotnie. Na początku XX w. dobudowano do niego wieżę, transept i nowe prezbiterium. Inną ciekawą budowlą jest XVIII-wieczny pałac, spalony dwukrotnie: w czasie III Powstania Śląskiego i w styczniu 1945 r.
Po odbudowie w style neoklasycystycznym mieściło się tu Liceum Rolnicze, na następnie Technikum Hodowlane.
Turystyka w Gminie Strzelce Opolskie
Turystyka w Gminie Kolonowskie