powiat3.jpeg

Powiat Strzelecki
  • EN
  • DE
  • CZ

INFORMACJA - ZABIEG CHEMICZNY

Nadleśnictwo Rudziniec informuje, że w miesiącu maju bieżącego roku planuje przeprowadzić zabieg chemicznego zwalczania chrabąszczy na terenach leśnych w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa na terenie Powiatu Strzeleckiego, Gmina Ujazd, przy użyciu sprzętu naziemnego i agrolotniczego.

Zastosowany zostanie insektycyd Mospilan 20 SP w dawce 0,4 kg/ha.

Zgodnie z etykietą środka okres prewencji (okres zapobiegający zatruciu) dla ludzi zwierząt i pszczół – NIE DOTYCZY. Natomiast okres karencji, (czyli okres od dnia wykonania zabiegu do zbioru) dla owoców runa leśnego wynosi 14 dni. Nadleśnictwo Rudziniec będzie prowadzić tak zwane obserwacje rójki chrabąszcza, po to by ustalić optymalny termin dokonania oprysku. Ponieważ termin wyznacza się na podstawie dojrzałości jaj, które mają być złożone przez samice chrabąszcza, informację o dniach przeprowadzenia zabiegu - Nadleśnictwo Rudziniec zamieści na stronie internetowej oraz w miejscu przeprowadzenia zabiegu (na granicy lasu objętego zakazem wstępu, a w szczególności przy drogach i przejściach prowadzących do lasu). Nadleśnictwo Rudziniec sugeruje, aby na okres dokonywania zabiegu wywieźć pasieki z obszaru dokonywania oprysku.

Na terenie leśnictwa Nogowczyce, chrabąszcze wyrządzają szkody przede wszystkim na uprawach leśnych, podgryzając korzenie najmłodszych drzewek, doprowadzając często do ich usychania. Posiadacze przydomowych ogródków, działek lub pół, mogą zaobserwować szkody w uprawach ziemniaków, chętnie zjadanych przez tego owada. Warto przyjrzeć się ziemi, w której chcemy posadzić drzewo owocowe, w trakcie kopania dołu. Jeżeli znajdziemy w niej białe, „tłuste” pędraki, możemy podejrzewać, że posiadamy w swoim ogródku chrabąszcza.

W celu ograniczenia szkód wyrządzanych na terenach leśnych, Nadleśnictwo Rudziniec planuje przeprowadzić oprysk.

Na skróty