powiat3.jpeg

Powiat Strzelecki
  • EN
  • DE
  • CZ

DPS w Szymiszowie wypiękniał

Mało kto wie, że budynek Domu Pomocy Społecznej, a mówiąc bardziej szczegółowo jego filii w Szymiszowie to prawdziwy pałac. Wybudowany został około połowy XVII w. Fachowo mówiąc zespół pałacowo-parkowo-folwarczny w Szymiszowie to czworoboczny pałac z wewnętrznym dziedzińcem oraz otaczający go park. Od 1831 r. należał do ważnego w historii Śląska arystokratycznego rodu Strachwitzów. Dziś to siedziba Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich – filia w Szymiszowie. Właśnie dziś odbył się odbiór końcowy największej i najbardziej kosztownej (bo wartej ponad 9,5 miliona złotych) inwestycji w historii Powiatu Strzeleckiego. Ale też i jednej z najbardziej efektownych. Śmiało można rzec, że budynek odzyskał duszę z czasów swojej świetności!

DPS w Szymiszowie wypiękniał nie tylko z zewnątrz, ale także w środku, chociaż to nie widoczne gołym okiem. Zmodernizowano całą instalację wodno-kanalizacyjną, instalację centralnego ogrzewania, poprowadzono wszystkie piony, wymieniono wszystkie rury oraz zamontowano nowe grzejniki . Ilości prac ciężko opisać, jednak różnicę widać na zdjęciach sprzed i po remoncie. Ważnym celem projektu było ograniczenie niskiej emisji poprzez wykorzystanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, ale przede wszystkim polepszenie warunków bytowych mieszkających w domu seniorów.

Dotychczas budynek był ogrzewany kotłem opalanym węglem. Teraz to już inny standard, bo do ogrzewania oraz pozyskiwania ciepłej wody wykorzystane zostały odnawialne źródła energii - 5 pomp ciepła (90 odwiertów w głąb ziemi po 100m każdy), które łącznie z nowo zainstalowanymi kolektorami słonecznymi ogrzewają wodę użytkową. Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne zostały zamontowane na dachu od strony wewnętrznego dziedzińca, tak, żeby nie psuć wyglądu zabytkowego budynku. Wymienione zostały 192 okna ze zdobieniami, w pierwotnej kolorystyce zieleni, a także wszystkie drzwi zewnętrzne, których jest aż 15 sztuk. Ocieplono fundamenty oraz stropy poddasza. Oświetlenie budynku DPS wymieniono na energooszczędne oświetlenie LED. Elewacja została zabezpieczona i odnowiona, parapety wymienione na nowe. W budynku, w pomieszczeniach pralni i kuchni wymieniono wentylację mechaniczną na nowoczesną, dzięki której wilgoć w budynku nie będzie się kumulować. Mamy się czym chwalić, a ród Strachwitzów byłby dumny widząc, jak pałac stał się kolejną perełką Powiatu Strzeleckiego.

Fotografie pokazują namiastkę prac, które zostały przeprowadzone.

WIĘCEJ O METAMORFOZIE BUDYNKU DPS W SZYMISZOWIE W NAJBLIŻSZYM NUMERZE „POWIATU STRZELECKIEGO”

Pałac wczesnobarokowy - Szymiszów.jpeg

IMG-20210204-WA0010.jpeg

Foto.

 

Na skróty