powiat3.jpeg

Powiat Strzelecki
  • EN
  • DE
  • CZ

Spotkanie

  • >
  • >

3 października 2008 - Święto Zjednoczenia Niemiec 
w powiecie Soest

 
Starosta partnerskiego powiatu Soest - Eva Irrgang wraz z Międzynarodowym Klubem Garnizonowym z Soest (IGCS) zaprosiła delegację z Powiatu Strzeleckiego na obchody Święta Zjednoczenia Niemiec. Uroczystości odbyły się 3 października 2008 roku 
w starostwie w Soest. Przybyło 150 gości, w tym mieszkańcy oraz decydenci z całego Powiatu Soest. Starosta Strzelecki Józef Swaczyna został poproszony o wygłoszenie uroczystej mowy. Tematem był obraz zjednoczonych Niemiec w oczach Polaków. Starosta Swaczyna wspomniał o obawach Polaków krótko po zjednoczeniu, o zmianie nastawienia wobec Niemiec, ale i o dzisiejszej, świadomości Polaków, że dzięki niemieckiemu wsparciu znajdujemy się w strukturach unijnych. Podczas uroczystości została zainaugurowana wystawa pn. „Obrazy Niemiec. Zjednoczone Niemcy w zagranicznej karykaturze“, przygotowana przez Fundację Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec z Bonn. Wystawa zawiera zbiór karykatur zjednoczonych Niemiec, które ukazały się w międzynarodowej prasie po 1989 roku. Ta niezwykle barwna dokumentacja reakcji zagranicy na historyczny punkt zwrotny w dziejach całej Europy po raz pierwszy została zaprezentowana w 1994 roku w Bonn, obecnie do obejrzenia jest w starostwie w Soest, a odwiedziła również Opole.
podpis-w-tekscie.jpeg
 
(od lewej:) Rainer Dülberg (przewodniczący Międzynarodowego Klubu Garnizonowego w Soest ), Heike Baare (Fundacja Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec), dr Eckhard Ruthemeyer (burmistrz Soest), ppłk Dirk Pälmer (moderator uroczystości), starosta Soest Eva Irrgang oraz starosta Józef Swaczyna.
starosta-Swaczyna-ze-starosta-w-Soest-Eva-Irrgang.jpeg
 

29-31 maja 2007r. - Dzień Gospodarki Hellweg Online w Soest – udział delegacji z Powiatu Strzeleckiego

 

Na zaproszenie Dirka Lönnecke, dyrektora partnerskiego powiatu Soest, pięcioosobowa delegacja z powiatu strzeleckiego wzięła udział w „Dniu Gospodarki Hellweg”, który powiat Soest zorganizował przy współudziale z tamtejszą Techniczną Szkołą Wyższą. A starosta Józef Swaczyna zaproszony został do wygłoszenia słowa powitalnego w trakcie oficjalnego otwarcia imprezy. „Hellweg Wirtschaftstag” ma siedmioletnią tradycję, za każdym razem próbuje zwrócić uwagę na aktualne problemy czy trendy, jakie oddziaływają na gospodarkę tamtejszego regionu. Tegoroczne hasło przewodnie to: „Region technologiczny Hellweg – rzeczywistość i i wizja“. I w takim też kierunku zmierzały przygotowane na ten dzień wykłady oraz fora dyskusyjne. Ofensywa innowacji oraz kooperacja oświaty z przedsiębiorstwami były głównym tematem przeprowadzonych dyskusji. Zaskoczeniem było, że powiat Soest, który gospodarczo nieporównywalnie lepiej stoi niż nasz powiat, boryka się z bardzo podobnymi problemami. Odpływ fachowców za granice powiatu czy państwa, niedobór inżynierów, niechęć absolwentów szkół średnich do podjęcia nauki na wyższych uczelniach technicznych czy przesycenie rynku tanimi produktami pochodzenia azjatyckiego, to tylko kilka przykładów. Czyż nie brzmi to znajomo? Dlatego władze Soest prowadzą projekt ścisłej współpracy sektora małych i średnich przedsiębiorstw ze szkołami. Uczniowie już od pierwszych klas szkoły średniej czy zawodowej obierają kierunek, jaki w przyszłości będzie wiązał się z ich pracą zawodową. Szkoły tworzą kierunki dopasowane do zapotrzebowania lokalnego rynku pracy, a przedsiębiorstwa fundują stypendia, by już od początku wspierać swoich potencjalnych pracowników. Ponadto organizowane są konkursy dla przedsiębiorstw wprowadzających rodzime innowacyjne produkty czy usługi. Nagrodą główną w tym roku było 5000 Euro. Otrzymała ją lokalna firma, która wprowadziła innowacyjne rozwiązanie podnośnika holującego samochody ciężarowe. „Dzień Gospdarki Hellweg” był dla strzeleckiej delegacji okazją do zaprezentowania naszego powiatu. Do dyspozycji mięliśmy stoisko w Hali Miejskiej, na którym odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą turystyczną czy inwestycyjną naszych gmin. Nasze stoisko cieszyło się największym zainteresowaniem, w ruch poszły mapy turystyczne, foldery i ulotki, a mieszkańcy Soest obiecywali odwiedzenie naszych stron.

 

 

28 kwietnia 2007r. - VIII Turniej Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej

Już po raz ósmy w siatkarskich rozgrywkach spotkały się drużyny pracowników samorządowych. Gospodarzem turnieju jak i w poprzednich latach było Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich. W tegorocznej edycji turnieju uczestniczyły drużyny:
- Urząd Gminy w Jemielnicy, 
- Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich,
- Urząd Miejski w Leśnicy,
- Urząd Miejski w Zawadzkiem,
- Opolski Urząd Wojewódzki,
- Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
- Starostwo Powiatowe w Soest,
- Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich

Na zaproszenie Zarządu Powiatu Strzeleckiego przedstawiciele z partnerskiego Powiatu Soest w Nadrenii-Westfalii jako drużyna siatkarska przyjechali na turniej już po raz trzeci.

22 kwietnia 2006r. - VII Turniej Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej

Strzeleccy samorządowcy rozluźnili krawaty, zrzucili białe koszule i zamienili je na sportowe koszulki. Zamiast siedzieć za biurkiem, odbijali piłkę na siódmym już Turnieju Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej. Strzeleckie Starostwo Powiatowe tradycyjnie już zaprosiło drużyny siatkarzy z Urzędów Miast i Gmin naszego powiatu na turniej siatkówki. Tym razem zagrało 8 drużyn samorządowców-siatkarzy: z Leśnicy, Zawadzkiego, Jemielnicy i Strzelec Opolskich. W turnieju udział wzięły również drużyny z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego oraz przedstawiciele z partnerskiego Powiatu Soest w Nadrenii-Westfalii. Drużyna z Soest już po raz drugi przyjechała na turniej na zaproszenie Strzeleckiego Starostwa Powiatowego. Raz do roku, tym razem 22 kwietnia, samorządowcy zamieniają mokasyny na adidasy, eleganckie garnitury na strój sportowy i walczą o puchar w tymże turnieju. W jednym czasie na boisku w Hali Sportowej przy strzeleckim Gimnazjum nr 2 odbywały się 3 mecze. Aby zagrać w finale należało wyjść z grupy. Tak, więc w jednej grupie każdy zagrał mecz z każdym, a zwycięzcy powalczyli w finale. Walka była bardzo zacięta, o czym świadczyły małe obrażenia, jakich doznał jeden z zawodników. Ale mimo to duch walki nie opuszczał żadnej drużyny, wręcz przeciwnie duch ten wzmagał się w miarę upływu czasu. Co więcej, w przypadku, gdy zabrakło graczy w jakiejś drużynie, siatkarze z drużyny przeciwnej uzupełnili te luki i zasilili drużynę przeciwników. Ostatecznie pierwsze miejsce, po ofiarnej walce każdej z drużyn, zajęła drużyna Urzędu Miejskiego w Zawadzkiem, miejsce drugie przypadło Urzędowi Marszałkowskiemu, a na podium na trzeciej pozycji stanęła drużyna Urzędu Gminy w Jemielnicy. Kolejne miejsca honorowo już nie były numerowane, aby żadna z drużyn nie poczuła się niedoceniona. Puchary i dyplomy dla wszystkich, a sportowe upominki dla pierwszych trzech miejsc, wręczył Strzelecki Starosta Józef Swaczyna.

15-16 października 2005r. - Hellweg Online na Strzeleckiej Wystawie Gospodarczej

Mimo, że na Strzeleckiej Wystawie Gospodarczej prezentowali się głównie producenci z powiatu strzeleckiego, to wyszła ona również poza jego granice. Wystawie wzięli bowiem udział przedstawiciele polsko-hiszpańskiej, polsko-włoskiej i polsko-brytyjskiej izby gospodarczej, a także przedstawiciele organizacji Hellweg Online z powiatu partnerskiego Soest w Niemczech, których wizyta wsparta została przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wystawie towarzyszyło również seminarium pt. „Jak zdobyć nowe rynki”. Pod takim tytułem zostały omówione zasady zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech i Polsce. Miło zauważyć, że spora grupa przedsiębiorców skorzystała z okazji do zapoznania się z zasadami prowadzenia działalności gospodarczej za granicą. Otrzymali również sporo informacji o specyfikach rynków krajów reprezentowanych przez izby gospodarcze, a także o ich częściach, które mogą być atrakcyjne dla polskiego przedsiębiorcy. Seminarium dało początek dalszym rozmowom, prowadzonym już na stoiskach.

 

 

 

17-19 września 2005r. - Fest im Foyer

W dniach 17 do 19 września br. siedmioosobowa delegacja złożona z radnych i muzyków z powiatu strzeleckiego przebywała z wizytą w partnerskim powiecie Soest w Niemczech. Tym razem nie była to jednak wizyta robocza. 18 września, w Soest obchodzono Święto Foyer. W tym roku hasłem uroczystości było „60 lat pokoju w Europie” . Z tej okazji zaplanowano, że na jednej ze ścian wewnętrznych starostwa powstanie poświęcony tematyce pokoju fresk. Jego projektem i wykonaniem zajął się mieszkający w okolicy malarz artysta Gero Troike.Już od czasu rozpoczęcia prac wszyscy byli ciekawi ich końcowego efektu. Fresk o rozmiarach 6,65m x 0,80m to nie obrazek, który w każdej chwili można zdjąć ze ściany.  Jednak zanim został odsłonięty, na zebranych w Foyer czekała niemiecka pisarka Tina Stroheker, która czytała fragmenty swojej książki „Frytki w Gliwicach – Poetycka topografia Polski”. Zebrani goście z wielkim zaciekawieniem słuchali poetyckich wrażeń autorki z pobytu w Polsce, np. o wędrówce przez działki Górnego Śląska, rozmowach z mieszkańcami tego terenu. Kontynuację tych polskich akcentów stanowił występ strzeleckich akoredonistów - Piotra i Adama Czai, który spotkał się z bardzo serdecznym przyjęciem, a wybrany repertuar bardzo się wszystkim spodobał. Wreszcie nadszedł najbardziej oczekiwany moment – odsłonięcie fresku, który budził taką ciekawość: na razie wszyscy o nim słyszeli, ale jeszcze go nikt nie widział. Zanim to nastąpiło, kilka słów do zebranych gości wygłosił Henryk Bartoszek, przewodniczący Rady Powiatu Strzeleckiego. Został również odczytany specjalny list przekazany z tej okazji na ręce starosty Riebnigera, którego treść publikowaliśmy w poprzednim numerze. W trakcie odsłaniania fresku został wykonano na trąbkach hymn europejski. Jednym z muzyków był pochodzący z Gąsiorowic Dawid Lamich, a więc i w tym momencie pojawił się polski akcent. Sam fresk jest bardzo interesujący. Jak mówił starosta Riebniger - każdy będzie go interpretował na swój własny sposób, ale równocześnie - każdy będzie w nim widział swoje własne wyobrażenie pokoju. Tego fresku nie da się opisać, nie można go sobie wyobrazić. Trzeba go po prostu zobaczyć.

 

 

 

7-9 luty 2005r.

W dniach 7-9 lutego 2005 starosta Józef Swaczyna i wicestarosta Waldemar Gaida przebywali z roboczą wizytą w partnerskim powiecie. Jej celem było omówienie współpracy partnerskiej na kolejne lata. Wszystko rozpoczęło się wpisem do księgi pamiątkowej, a potem starosta i wicestarosta mieli okazję do spotkania i wymiany doświadczeń z władzami powiatu Soest: starostą Wilhelmem Riebnigerem i dyrektorem powiatu dr Maasem oraz z przedstawicielami różnych instytucji. Pan Laubert i prof. dr Schneider reprezentowali szpital powiatowy w Soest. W rozmowie z nimi poruszono kwestię finansowania szpitali w Niemczech i rodzaje świadczonych usług. Rozważono także sprawę ewentualnej wizyty roboczej dyrektora naszego szpitala. 
Innym tematem jaki poruszano na spotkaniu było korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dr Jörg Scholtes z Wyższej Szkoły Technicznej Westfalii pokazali, w jaki sposób z takich źródeł korzysta się w regionie Hellweg, gdzie pod nazwą KonWerl 2010 stworzono cały system zarządzania energią otrzymywaną z biomasy, wiatru i słońca. Ciekawą działalność prowadzi w Soest Rodzina Kolpinga. Otóż zajmuje się ona prowadzeniem centrum edukacyjnego, które świadczy pomoc w poszukiwaniu pracy osobom z problemami. Oferta składa się ze szkolenia zawodowego i kwalifikującego (szkolenia, kursy, pomoc i korepetycje dla młodzieży) oraz bezpośredniej pomocy i opieki w poszukiwaniu pracy. W tej dziedzinie Rodzina Kolpinga chciałaby współpracować z instytucją w naszym powiecie świadczącą podobne usługi. Na spotkaniu z władzami powiatu Soest omawiana była także impreza kulturalna - Święto Foyer - organizowana już po raz 15. W tym roku hasłem będzie „60 lat pokoju w Europie”. Mimo to w centrum zainteresowania będzie jednak nie tylko fakt, że 60 lat temu zakończyła się wojna, ale wydarzenia w okresu powojennego. W związku z tym w Soest myśli się nad artystycznym przedstawieniem tego motta. Nawiązano już kontakt z artystą malarzem, który zdeklarował się przedstawić ten temat w formie fresku na budynku starostwa w Soest. Na tegorocznym święcie Foyer planowany jest również polski akcent. Uroczystości odsłonięcia fresku ma towarzyszyć występ zespołu z powiatu strzeleckiego. Poza tym Tina Stroheker, która czytać będzie swoją książkę „Polnisches Journal”. Oprócz tego w galerii w holu wejściowym zorganizowana zostanie wystawa grafik Rogera Loewiga, upamiętniająca „godzinę zero” w maju 1945 r.Przebywając w budynku partnerskiego starostwa starosta i wicestarosta mieli także możliwość zwiedzenia tzw. BürgerService – wydziału jak podkreślał starosta Riebniger nowatorskiego i postępowego nawet na warunki niemieckie. W tym miejscu, w bardzo krótkim czasie petent również w soboty może załatwić najpotrzebniejsze sprawy np.: prawo jazdy, rejestrację pojazdów, stypendia różnego, wszelkie opłaty i wiele innych. Pracujący tam urzędnicy udzielają również skrótowych informacji (także telefonicznie)w innych sprawach, a także doradzają gdzie w starostwie można załatwić daną sprawę.

 

 

 

29 wrzesień – 4 październik 2003r.

Rewizyta – hospitacje Policji, Straży Pożarnej, ZOZ-u oraz pracowników starostwa Soest z realiami tych jednostek w powiecie Strzeleckim. W trakcie kolacji na Górze św. Anny starosta Gerhard Matheja podziękował staroście Wilhelmowi Riebnigerowi za okazaną pomoc finansową dla ofiar tornada. 

 

 

1 – 3 lipca 2002r.

Wizyta przedstawicieli władz samorządowych i przedstawicieli Jednostek organizacyjnych Starostwa Strzeleckiego w Soest nawiązanie współpracy przez Policję oraz DPS w Strzelcach Op.

 

20 - 22 lipca 2002r.

Wizyta Frakcji SPD Rady Powiatu Soest w Powiecie Strzeleckim, spotkania z lokalnymi politykami - zapoznanie się z sytuacją instytucji zajmujących się opieką społeczną.

 

 

 

31 maja – 2 czerwca 2002r.

Pierwsza wizyta przedstawicieli świata muzyki z Soest - spotkanie z orkiestrami dętymi z Kolonowskiego,ZawadzkiegoLeśnicy i Jemielnicy. Franz - Josef Kemper, Michael Pebein – dyrygent powiatowy.

 

Na skróty