powiat3.jpeg

Powiat Strzelecki
  • EN
  • DE
  • CZ

Projekty ze środków budżetu państwa

DPR_Tablica_RFIL1.png

 

DPS w Szymiszowie wypiękniał

    Dzień 4 lutego 2021 przejdzie do naszej historii. Tego dnia zakończyła się oficjalnie największa inwestycja Powiatu Strzeleckiego w ostatnich latach – za ponad 9,6 miliona złotych.
   To inwestycja w ramach projektu pn. „Termomodernizacja budynku filii DPS Strzelce Opolskie w Szymiszowie wraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”, w ramach zadania pn.: „Efektywność energetyczna w budynkach publicznych Subregionu Kędzierzyńsko-Strzeleckiego”. Zabytkowy budynek, w którym mieści się filia DPS w Strzelcach Opolskich nie tylko wypiękniał poprzez renowację elewacji wraz z odtworzeniem izolacji przeciwwilgociowych pionowych i poziomych. Zyskał nową jakość dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii przy jego termomodernizacji, czyli zmianom w systemach ogrzewania i wentylacji oraz instalacjach doprowadzających ciepłą wodę. Kotłowni węglowej już nie ma. Źródłem ciepła są gruntowe pompy ciepła o łącznej mocy grzewczej 380 kW, ciepło w pierwszej kolejności przekazywane jest na bufory ciepła o sumarycznej pojemności 5 tysięcy litrów, gdzie jest magazynowane a następnie przekazywane na grzejniki. Odczyty oraz sterowanie pracą układów odbywa się za pomocą komputera lub tabletu z dowolnego miejsca. Dolnym źródłem pomp ciepła są gruntowe odwierty, które zostały wykonane na prawie 3 hektarowej powierzchni. Wykonano 90 odwiertów o głębokości 100 m, co sumarycznie daje 9.000 m (9 km!). W odwiertach zapuszczono sondy pionowe o łącznej długości 18 000 m (18 km), z których za pomocą studni rozdzielczych i głównego kolektora doprowadzane jest ciepło z odwiertów do pomp ciepła ogrzewających budynek. Do napełnienia instalacji wykorzystano 70 tysięcy litrów (70 m3) roztworu glikolu. Jako alternatywne źródło do podgrzewania ciepłej wody wykonano instalację solarną. Na dachu budynku zamontowano 60 paneli solarnych o łącznej mocy prawie 100 kW.
      Wymieniono instalację zimnej i ciepłej wody użytkowej oraz kanalizacji sanitarnej do wymiany zużyto ponad 3.000 m rur. Wymieniona została także instalacja wentylacji mechanicznej, zabudowano dwie nowoczesne centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła.
       Wykonano nową instalację centralnego ogrzewania. Zamontowano prawie 280 nowych grzejników a do wykonania instalacji zużyto prawie 5.000 m (5 km!) rur o różnej średnicy.
Stare nieszczelne okna i drzwi też są nowe: wymieniono 192 okna skrzynkowe i 15 drzwi wejściowych, stolarka okienna i drzwiowa wykonana została jako drewniana, z zachowaniem jej zabytkowej formy a zarazem spełniając obecne wymogi przenikalności cieplnej.
Oświetlenie też jest nowe: w budynku wymieniono 709 szt. lamp na energooszczędne lampy LED, a w zabytkowych żyrandolach wymieniono 113 żarówek na LED-owe.

Całkowita wartość projektu to 9.619.910 zł, z czego 4.532.522 zł stanowi
dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a wkład własny powiatu wynosi 5 087 388 zł.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który obrazuje jakie zmiany zaszły w Domu Pomocy Społecznej w Szymiszowie

 

 

Na skróty