GALA LAURI ZA NAMI!
16 września 2023 w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich odbyła się uroczysta GALI LAURI, która jest podsumowaniem sztandarowych konkursów organizowanych przez Zarząd Powiatu Strzeleckiego, tj. NAJLEPSZY UCZEŃ POWIATU STRZELECKIEGO 2022, NAUCZYCIEL ROKU 2022 oraz NAJLEPSZY PRODUKT POWIATU STRZELECKIEGO SuperProdukt i SuperUsługa.
Na początku gali został nadany tytuł „Zasłużony dla Powiatu Strzeleckiego”, który jest aktem uhonorowania osób zamieszkujących powiat strzelecki za szczególne zasługi dla naszego powiatu i które w istotny sposób swoją pracą i działalnością przyczyniły się do rozwoju powiatu, gminy lub jednostki w której działają lub działały wzbogacając dorobek powiatu strzeleckiego w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Zarząd Powiatu Strzeleckiego Uchwałą Nr 540/2021 z dnia 22 listopada 2021 roku nadał pośmiertnie tytuł „Zasłużony dla Powiatu Strzeleckiego” prof. dr. hab. JOACHIMOWI SZULCOWI. W imieniu żony Zasłużonego, akt nadania odebrał jego kuzyn pan Jerzy Stasz. Prof. dr. hab. Joachim Szulc urodził się 1 maja 1954 r. w Żędowicach. Był długoletnim pracownikiem naukowym Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także dyrektorem tegoż instytutu w latach 2008-2016. Zasiadał również w senacie uczelni. W latach 2011-2014 wchodził w skład Rady Naukowej Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Był również przewodniczącym Rady Naukowej Państwowego Instytutu Geologicznego, pełnił funkcję przewodniczącego sekcji speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Mikołaja Kopernika. Przewodniczył Radzie Redakcyjnej czasopism branżowych, jak również redagował Kwartalnik Geologiczny wydawany przez Państwowy Instytut Geologiczny. Profesor dr hab. JOACHIM SZULC był bardzo oddany swojej małej ojczyźnie. Poświęcił jej część swoich zainteresowań badawczych oraz znaczną część swojej aktywności społeczno-politycznej. Przez 5 kadencji był radnym Rady Miejskiej w Zawadzkiem zgłaszając wiele wniosków i petycji. Organizował wykłady o tematyce historyczno-geologicznej w środowisku lokalnym. Był inicjatorem powstania Izby Geologicznej w Kielczy, która jest jedynym tego typu obiektem w zarządzie Lasów Państwowych. Promował swoją małą ojczyznę w różnych periodykach na całym świecie. Był redaktorem monografii poświęconych lokalnym miejscowościom pt. „Żędowice. Ziemia i ludzie” z roku 2000 oraz „Z biegiem Małej Panwi, z biegiem lat” z roku 2009, „Kamienne skarby Ziemi Annogórskiej” z roku 2012. Zainicjował i doprowadził do podpisania umowy patronackiej między Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem, a Uniwersytetem Jagiellońskim.
Gala Lauri jest również podsumowaniem Powiatowego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu Powiatu Strzeleckiego został ustanowiony przez Radę Powiatu Strzeleckiego w 2008 roku. Ma on wymiar uniwersalny: honoruje zarówno osiągnięcia przedmiotowe, zawodowe, artystyczne, jak i sportowe uczniów, w tym również tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Tytuł „Najlepszy Uczeń Powiatu Strzeleckiego” i nagroda finansowa za osiągnięcia w roku ubiegłym. Na przestrzeni 15 lat Powiat Strzelecki uhonorowalł w różnych kategoriach blisko 70 uczniów ze szkół z terenu całego Powiatu Strzeleckiego, a przeznaczył na ten cel blisko 140 tysięcy złotych. Kategorie na przestrzeni lat ulegały zmianie. Ze względu na reformę systemu oświaty została wykreślona Kategoria Najlepszy Uczeń Gimnazjum. Natomiast doceniając kształcenie zawodowe w 2014 dodano nową kategorię „Mistrz w zawodzie”. W tegorocznej edycji zgłoszono 14 kandydatów w 4 kategoriach, a wyboru zwyciężców dokonała Kapituła, która obradowała w składzie:
Waldemar Gaida – Wicestarosta Strzelecki, Zuzanna Donath-Kasiura Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Michał Siek – Opolski Kurator Oświaty, dr Edyta Bem – przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Powiatu Strzeleckiego, Waldemar Bednarek – Członek Zarządu Powiatu Strzeleckiego oraz Ewa Pinkawa – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Strzeleckiego Starostwa.
Zwyciezcami w poszczegółnych kategoriach zostali:
- KATEGORIA „NAJLEPSZY UCZEŃ - BEZ BARIER” - zwyciężył Łukasz Janoszka z Zespołu Placówek Oświatowych w Leśnicy
- KATEGORIA „NAJLEPSZY UCZEŃ SZKOŁY PODSTAWOWEJ” - zwyciężył Jacek Dombrowski z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Janusza Korczaka w Strzelcach Opolskich
- KATEGORIA „NAJLEPSZY UCZEŃ SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ” - zwyciężyła Nikola Kaźmierczak z Zespołu Placówek Oświatowych w Leśnicy – Branżowej Szkoły I stopnia Nr 2 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym
- KATEGORIA „NAJLEPSZY UCZEŃ – MISTRZ W ZAWODZIE” - zwyciężył Rafał Grega z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich
Nagrody zwycięzcom wręczyli Starosta Józef Swaczyna, Wicestarosta Waldemar Gaida oraz Przewodniczący Rady Powiatu Stefan Szłapa i Członek Zarządu Waldemar Bednarek.
Kolejna nagrodą wręczoną podczas tego wieczoru była nagroda „Nauczyciel Roku Powiatu Strzeleckiego 2022”. Nagroda została ustanowiona przez Zarząd Powiatu Strzeleckiego w 2008 roku i ma stanowić inspirację do twórczej pracy zawodowej. Celem konkursu jest wyłonienie nauczyciela, który w swojej pracy osiągnął największy sukces zawodowy. W ramach tego konkursu Zarząd Powiatu uhonorował 14 nauczycieli przyznając nagrody w łącznej puli blisko 100 tysięcy złotych. Tegorocznym zwyciezcą, tj. „NAUCZYCIELEM ROKU POWIATU STRZELECKIEGO 2022” została pani Karolina Łydka z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Pani Karolina Łydka jest nauczycielem mianowanym i ma wykształcenie wyższe magisterskie inżynierskie z przygotowaniem pedagogicznym, naucza: przedmiotów zawodowych w zawodzie technik mechatronik, technik elektryk, technik logistyk, technik spedytor oraz wiedzy o społeczeństwie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Sprawuje opiekę merytoryczną projektu Sigma Space CanSat Preliminary Design Review w międzynarodowym konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej – Can Sat, merytoryczne wspierała finałowy projekt Rafała Gregi „Sklep na Biogaz” w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Ponadto pani Karolina podejmuje działalność innowacyjną, m.in. współpracę z firmą Kronospan, organizowała 0wyjazdy na warsztaty zawodowe na Politechnikę Opolską, w latach 2020-2022 organizowała działania w zakresie projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy”, była również pomysłodawczynią i współautorem projektu konkursowego zakładającego zakup robota. Projekt uzyskał 1 miejsce w Międzynarodowym konkursie na projekty edukacyjne Skill ED, dzięki czemu CKZIU otrzymało 40.000 Euro.
Podczas Gali Lauri przedstawiono również zwyciezców konkursu organizowanego przez Zarząd Powiatu Strzeleckiego na NAJLEPSZY PRODUKT POWIATU STRZELECKIEGO. Meritum konkursu to wypromowanie lokalnych produktów firm działających w Powiecie Strzeleckim oraz zachęcenie do kupowania produktów i usług wytworzonych na terenie powiatu, w oparciu o lokalne surowce jako cechujących się wysoką jakością. Wyboru najlepszych produktów i usług dokonała Kapituła składająca się z ekspertów z branży biznesowej i gospodarczej. Swojego faworyta wybierają również konsumenci, którzy poprzez głosowanie przyznają tytuł „NAJLEPSZY PRODUKT POWIATU STRZELECKIEGO 2022 - SuperProdukt/SuperUsługa – NAGRODA KONSUMENTA”. Tegoroczna Kapituła obradowała w składzie: LESZEK FORNAL - Wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu, HALINA KAJSTURA – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, ROLAND KULIG – Główny Specjalista Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu, GRZEGORZ RIPPEL – Członek Rady Izby Gospodarczej „Śląsk” oraz HENRYK WRÓBEL - Prezes Fundacji Rozwoju Śląska.
- w kategorii SUPERPRODUKT zwyciężyły SERY KROWIE I KOZIE Wiejskie Dobroci - Mirela Paterok z Izbicka
- w kategorii SUPERUSŁUGA zwyciężyła usługa TRANSPORT CIĘŻAROWY TOWARÓW NA RYNKI POLSKI I UNII EUROPEJSKIEJ Firmy Przedsiębiorstwo Skrzypczyk-Trans PL Sp. Z O.O. Sp. K. Z Szymiszowa.
- Natomiast NAGRODĘ WYBÓR KONSUMENTÓW otrzymały również SERY KROWIE I KOZIE Wiejskie Dobroci - Mirela Paterok z Izbicka.
SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!
Uroczystość dopełnił koncert w wykonaniu Natalii Gosztyły, której towarzyszyli muzycy.