„Poprawa efektywności energetycznej w województwie opolskim poprzez budowę modelowej, pasywnej hali sportowej w powiecie strzeleckim przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich” w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027.
- STAROSTWO
- >
- Projekty Unijne
W dniu 16.07.2024 r. Powiat Strzelecki podpisał umowę o dofinansowanie zadania pn.: „Poprawa efektywności energetycznej w województwie opolskim poprzez budowę modelowej, pasywnej hali sportowej w powiecie strzeleckim przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich” w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027.
Celem głównym projektu jest Poprawa efektywności energetycznej na terenie Powiatu Strzeleckiego poprzez budowę budynku pasywnego oraz montaż odnawialnych źródeł energii. Cel główny zostanie osiągnięty poprzez następujące cele szczegółowe:
1. Zwiększenie udziału energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych w produkcji energii w Powiecie Strzeleckim;
2. Poprawa jakości powietrza na terenie Powiatu Strzeleckiego;
3. Zwiększenie dostępu do infrastruktury sportowej;
4. Wspieranie zdrowego stylu życia społeczności lokalnej;
5. Wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców.
Przedmiotowa inwestycja polegająca na budowie hali sportowej zaprojektowanej
w standardzie budynku pasywnego oraz instalacji urządzeń fotowoltaicznych przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej Powiatu Strzeleckiego, a co za tym idzie poprawy stanu środowiska naturalnego, w tym w szczególności jakości powietrza. Budynek zaprojektowano w standardzie budynku pasywnego, tj. Eph+w<=15 kWh/m2/rok. Na dachu projektowanej hali planuje się instalację urządzeń fotowoltaicznych o mocy 100 kW służącą pokryciu zapotrzebowania w energię elektryczną projektowanej hali oraz istniejących obiektów dydaktycznych. Projektowana hala z zapleczem przylegać będzie do budynku szkoły. Między tymi obiektami powstanie zamknięte atrium dostępne jedynie z budynku szkoły, natomiast łącznik połączy projektowane obiekty z budynkiem warsztatów. Realizacja przedmiotowego projektu przyczyni się do powstania budynku pasywnego, w którym zostaną wykorzystane jednostki wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z OZE.
W ramach niniejszego projektu zostanie przede wszystkim zrealizowane zadanie polegające na budowie hali sportowej wraz z łącznikiem (w tym pełnienie nadzoru inwestorskiego oraz nadzoru autorskiego). Należy zaznaczyć, ze w ramach inwestycji zostanie również zakupione wyposażenie hali sportowej i jej zaplecza, bez których nie byłoby możliwe wykorzystanie obiektu do planowanych celów sportowych i rekreacyjnych (m. in.: drabinki gimnastyczne, siatki sportowe, piłki, maszyna sprzątająca, materace gimnastyczne, mocowany do konstrukcji dachu napęd elektryczny, tablica wyników, kotary grodzące, ławki gimnastyczne, ławki szatniowe, siedziska na trybuny, skrzynia gimnastyczna, odskocznia gimnastyczna, kozioł gimnastyczny, równoważnia gimnastyczna, zestawy do sportów drużynowych, regały magazynowe, meble metalowe, meble biurowe itp.). Ponadto zaplanowano działania z zakresu edukacji ekologicznej, a konkretnie edukacji z zakresu budownictwa energooszczędnego i pasywnego, w ramach których powstanie strona internetowa (publikowana na niej będzie dokumentacja z całego procesu inwestycyjnego, którego efektem będą filmy, zdjęcia, opracowane wyniki badań), opracowane zostaną broszury informacyjne oraz zorganizowana zostanie konferencja. Elementem projektu będzie również jego promocja.
Bezpośrednią grupą docelową projektu będą uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, gdzie zlokalizowana będzie powstała infrastruktura. Ponadto pośrednią grupę docelową stanowią mieszkańcy Strzelec Opolskich, w tym również organizacje pozarządowe, jak na przykład kluby sportowe. Powstała infrastruktura będzie również służyć potrzebom sportowym społeczności miasta, w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych. Ponadto wszyscy mieszkańcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w działaniach w zakresie edukacji ekologicznej (dot. rozpowszechniania wiedzy o budownictwie energooszczędnym i pasywnym).
Realizacja przedmiotowego projektu przyczyni się do osiągnięcia niżej wymienionych wskaźników produktu:
- Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: 1 szt.;
- Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami: 1 szt.;
- Dodatkowa zdolność wytwarzania energii cieplnej ze źródeł OZE: 0,0600 MW;
- Dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł OZE: 0,1150 MW;
- Dodatkowa zdolność wytwarzania energii odnawialnej (w tym: energii elektrycznej, energii cieplnej): 0,1750 MW;
- Liczba jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z OZE: 6 szt.;
- Liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii cieplnej z OZE: 3 szt.;
- Liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE: 3 szt.;
oraz rezultatu:
- Ilość wytworzonej energii cieplnej ze źródeł OZE: 5,8800 MWh/rok;
- Ilość wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł OZE: 106,0400 MWh/rok;
- Wytworzona energia odnawialna ogółem (w tym: energia elektryczna, energia cieplna): 111,9200 MWh/rok;
- Szacowana emisja gazów cieplarnianych: 2,1500 tona ekwiwalentu CO2/rok;
- Roczne zużycie energii pierwotnej (w tym: w lokalach mieszkalnych, budynkach publicznych, przedsiębiorstwach, innych): 107,8822 MWh/rok.
Całkowita wartość projektu: 17 792 257,13 zł
w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 6 823 910,49 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie